Co robić, by tworzyć udany związek?

Pierwsze etapy znajomości to niemal zawsze sama słodycz. Dopiero z czasem dostrzegamy, że nasz partner/partnerka to nie ideał, lecz normalny człowiek ze swoimi zaletami i mnóstwem niedoskonałości, z którymi musimy nauczyć się żyć. To właśnie w tym momencie zaczynamy tworzyć trwalszą relację, którą oczywiście możemy wzmacniać i ulepszać. Szukając podpowiedzi, jak robić to w sposób skuteczny, warto sięgać po prace takich autorów jak Mark Gungor – popularny doradca od spraw damsko-męskich.

Poradniki dla opornych

Jeśli masz trudność z budowaniem trwałych relacji lub zwyczajnie chcesz ulepszyć swój związek, tak by wszedł na nowy, wyższy poziom, skorzystaj z doświadczeń innych osób, którym zwyczajnie się to udało. Na rynku znajdziesz mnóstwo publikacji z zakresu szeroko pojętych relacji damsko-męskich, w tym poradniki małżeńskie, książki dla osób samotnych, szukających swojej drugiej połówki, a także dla tych, w których związku pojawił się trudny do przezwyciężenia kryzys. Autorem wielu tego typu publikacji jest znany w Stanach Zjednoczonych pastor Mark Gungor – specjalista w zakresie relacji i życia małżeńskiego. Jego prace zawierają cenne wskazówki, które z powodzeniem można wykorzystać w praktyce dnia codziennego, w stosunkowo prosty sposób wzmacniając dotychczasowe relacje, rozwiązując nabrzmiewające problemy i przeciwdziałając powstawaniu kolejnych.

Sesje terapeutyczne, spotkania z psychologiem

Jeśli lektura poradników małżeńskich autorstwa takich osób jak Mark Gungor okazuje się niewystarczająca lub wdrażanie sugerowanych w nich zmian zwyczajnie nam nie wychodzi, zawsze można spróbować czegoś innego. Choć dla wielu par wspólna terapia wydaje się ostatecznością, jednak w rzeczywistości jest to niezwykle skuteczny sposób na odbudowanie wzajemnych relacji i ich wzmocnienie. Co ważne, nie należy zwlekać z rozpoczęcie terapii do momentu zupełnego zaniku relacji, bo ich późniejsze odbudowanie może okazać się już niemożliwe. Tak naprawdę nad udanym związkiem należy pracować od samego początku znajomości. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych metod, które pomagają pielęgnować relacje, wzmacniając związek i tym samym przygotowując nas na nieuchronne, przyszłe kryzysy.

Nie ma jednego złotego środka, który pozwoli stworzyć udany, szczęśliwy związek. To zawsze pochodna starań dwóch stron, umiejętności zawierania kompromisów i otwartości na potrzeby partnera/partnerki. Jeśli zależy Ci na aktualnym związku i chcesz go wzmocnić, zacznij nad nim pracować już dziś. Pomogą Ci w tym zarówno spotkania z psychologiem, jak i różnego rodzaju poradniki.

Poprzedni post Podobieństwo człowieka do Pana Boga
Następny post Architektura kościelna