Święta Lipka i jej skarby

Jest najważniejszym ośrodkiem pielgrzymkowym na Warmii, a że kusi licznymi atrakcjami i ciekawą historią, chętnie odwiedzają ją również turyści-krajoznawcy. Święta Lipka może się okazać atrakcyjnym celem wycieczki dla wszystkich miłośników przeszłości, sztuki sakralnej oraz pięknej architektury. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Jakie czynniki sprawiają, iż cieszy się ono tak wielką popularnością?

Sanktuarium w Świętej Lipce, będące najważniejszym ośrodkiem pielgrzymkowym na Warmii, powstało na granicy z Mazurami, zamieszkiwanymi głównie przez protestantów. Dzieje kultu maryjnego w tym miejscu sięgają początków XIV wieku, kiedy to wypuszczony z więzienia człowiek wyrzeźbił figurkę Matki Bożej i, w dowód wdzięczności, ustawił ją przy pierwszej lipie napotkanej w drodze do Reszla. Miejsce to szybko stało się znane z wielu cudów, dzięki czemu już w XVI wieku do figurki tej pielgrzymowali mieszkańcy okolicznych miejscowości. W początkach XVII wieku powstała tu spora kaplica, nad którą pieczę sprawowali jezuici. Na przełomie XVII i XVIII wieku sanktuarium to staje się tak znane, że niezbędna staje się jego rozbudowa. W związku z tym powstaje tu kilka okazałych gmachów, które uznawane są za wybitne przykłady stylu barokowego. Do dziś robią one ogromne wrażenie na zwiedzających, którzy ściągają do Świętej Lipki z niemal całej Polski. Jakie atrakcje czekają tu na nich?

Jak znaleźć spokój w duszy?

Przede wszystkim wspaniały kościół, uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł barokowej architektury. Zachwyca kościelna fasada oraz piękne wnętrze, w którym można podziwiać wspaniałe polichromie. Wielkie wrażenie na zwiedzających robi też ołtarz główny, w którym znajduje się wizerunek Matki Bożej Śnieżnej. Pień świętej lipki, prospekt organowy – oto kolejne atrakcje, z jakimi można się spotkać w kościelnym wnętrzu. Warto też zwrócić uwagę na barokowe krużganki, które otaczają kościół, oraz na zabudowania klasztorne, wzniesione w XVII wieku dla jezuitów. Całość robi ogromne wrażenie, a czas spędzony w tym miejscu każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Poprzedni post Jak znaleźć spokój w duszy?
Następny post Rozważania nad życiem Maryi, Matki Jezusa Chrystusa