Najsłynniejsze kościoły świata

1. Watykan

Trudno nie pomyśleć o Watykanie, gdy mowa o kościołach, bo stoi on na miejscu spoczynku apostoła św. Piotra, „kamieniu”, na którym Jezus postanowił zbudować swój Kościół. Ciało św. Piotra znajduje się dosłownie pod powierzchnią Watykanu. W miejscu jego spoczynku znajduje się obecnie bazylika, którą można zwiedzać i która zostła bogato ozdobiona przez najlepszych artystów włoskiego renesansu.

Watykan, oprócz tego, że jest miejscem pobytu papieża, jest miejscem pielgrzymek milionów chrześcijan na całym świecie i jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Rzymie.

2. Notre Dame

Niewiele kościołów było tak słynnych z tak wielu powodów jak Katedra Notre Dame w Paryżu. Ze spektakularnym stylem gotyckim, który zdołał zachować się bardzo dobrze do dnia dzisiejszego, pomimo różnych tragedii architektonicznych, których doświadczył, Katedra Notre Dame może pochwalić się tym, że jest starsza nawet od Machu Picchu w Peru i jest zdecydowanie jedną z najczęściej odwiedzanych świątyń chrześcijańskich na świecie.

Straszliwy pożar, który spustoszył Notre Dame w 2019 roku, spowodował zniszczenie całego jej dachu, choć zachowała się jej fasada i różne relikwie, które mieściła w środku. Ten pożar był prawdziwym ciosem dla jednego z najważniejszych zabytków na świecie, ale na szczęście wygląda na to, że Notre Dame da się odbudować i będzie z nami jeszcze przez wiele lat.

W Polsce również znajduje się szereg słynnych obiektów sakralnych, jednym z nich jest Sanktuarium na Jasnej Górze, o którym przeczytasz na: czestochowskie.pl

3. Sagrada Familia

Sagrada Familia w Barcelonie to najczęściej odwiedzany kościół na świecie i prawdopodobnie budynek z największą liczbą followersów na Instagramie. Sagrada Familia zdecydowanie zasłużyła sobie na miejsce wśród najsłynniejszych kościołów świata, choć przy tej okazji nie tyle ze względu na swoją historię, co na niezwykłe bogactwo artystyczne.

Sagrada Familia wykracza daleko poza bycie ikoną katalońskiego modernizmu i stała się prawdziwym arcydziełem, produktem kreatywności i talentu szerokiej gamy artystów pod batutą legendarnego katalońskiego architekta Gaudi.

4. Panteon

Panteon jest jedną z najsłynniejszych świątyń na świecie, a od czasu jego budowy w II wieku ma nieobliczalne znaczenie. To, o czym wiele osób nie wie, to fakt, że od VII wieku jest to kościół, a w zasadzie do dziś w jego murach odbywają się msze i wszelkiego rodzaju uroczystości chrześcijańskie.

Obok Koloseum i Watykanu, Panteon jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków Włoch i jedną z najlepiej zachowanych świątyń klasycznych. Jego wartość jest nie tylko niezwykła z historycznego punktu widzenia, ale także z architektonicznego: sklepienie stropu Panteonu jest strukturalnie unikalne i pozostaje największym sklepieniem z niezbrojonego betonu na świecie.

 

Poprzedni post Ostatnia Wieczerza w Biblii
Następny post Co można położyć na grobie?