Ostatnia Wieczerza w Biblii

Ta biblijna historia jest bardzo popularna wśród chrześcijan, ponieważ jest to ostatnia uroczystość, jaką Jezus odbył ze swoimi uczniami, zanim został aresztowany przez rzymskich żołnierzy, by ponieść męczeńską śmierć.

Ponadto jest to temat, który ma wiele niuansów. Dla chrześcijaństwa chleb i wino, którymi Jezus dzielił się ze swoimi uczniami podczas Ostatniej Wieczerzy, są w zasadzie są uosobieniem ciała i krwi Jezusa. Dowiedzmy się więcej o tej biblijnej historii.

Ostatnia Wieczerza

Jak mówi biblijna historia, Jezus zebrał się ze swoimi uczniami, aby świętować Paschę i właśnie tam Jezus zapowiedział swoim uczniom, który z nich będzie tym, który wyda go władzom rzymskim, aby wypełniło się to, o co Bóg go prosił i do czego przygotowywał się przez 33 lata swojego życia na ziemi.

Podczas tego szczególnego posiłku miało miejsce kilka wydarzeń, które odnotowane są w Ewangeliach, jednym z nich było umycie przez Jezusa nóg swoim uczniom, co miało ich nauczyć, że każdy musi być odpowiedzialny za drugiego oraz że powinni być pokorni i całkowicie oddani służbie bliźniemu.

Ostrzegł ich, że to będzie ostatni raz, kiedy będzie z nimi pił i jadł, bo tak postanowił Jego Ojciec, po czym cieszyli się tą chwilą, zaśpiewali kilka pieśni i wyruszyli na Górę Oliwną, gdzie spotkali Go żołnierze w asyście Judasza Iskarioty.

Co się stało podczas Ostatniej Wieczerzy?

Cały posiłek był ważny, każda czynność i każde słowo wypowiedziane przez Jezusa oznaczało ostatnie chwile, które dzielił ze swoimi uczniami, ale były słowa i czyny, które Jezus powiedział i zrobił, które prawdopodobnie miały największe znaczenie w tych chwilach.

Na przykład, gdy umył nogi swoim uczniom, pokazując pokorę swojego serca i to, jak bardzo był im oddany z powodu miłości, jaką ich darzył.

Innym kluczowym momentem było, gdy odsłonił Judasza Iskariotę przed innymi uczniami mówiąc, że to on będzie tym, który zdradzi go rzymskim żołnierzom.

I chyba najważniejszym wydarzeniem Ostatniej Wieczerzy jest moment, kiedy łamie i rozdziela chleb i wino wśród swoich uczniów, bo to właśnie z tego momentu wywodzi się chrześcijański sakrament komunii. Przeczytaj o sakramencie komunii w www.siedlceinfo.pl

Kiedy wyruszają na Górę Oliwną i zostają odnalezieni przez wojska rzymskie, to właśnie Piotr staje w obronie Jezusa, używając miecza, by odciąć ucho strażnikowi, który chciał Go pojmać.

 

Poprzedni post Architektura kościelna
Następny post Najsłynniejsze kościoły świata