Meczet Suleymaniye w Stambule: przykład władzy

Meczet Suleymaniye to architektoniczny klejnot ludzkości. Jest to jeden z największych meczetów w Stambule, który jest również odzwierciedleniem historii Turcji. Sztuka i historia łączą się, tworząc niesamowitą przestrzeń.

Meczet Suleymaniye: przykład władzy

Na przestrzeni dziejów wielcy władcy – czy to królowie, cesarze czy sułtani – chcieli pozostawić swój ślad w miastach, którymi rządzili. Dlatego dziś możemy cieszyć się miejscami tak imponującymi jak ten meczet.

Dobra praca zatrudnionych mistrzów budowlanych, materiały i poczucie własności ludzi pozwoliły tym wspaniałym konstrukcjom przetrwać upływ czasu. To właśnie znajdujemy w przypadku Meczetu Suleymaniye w Stambule, jednego z tych magicznych miejsc, które Turcja ma do zaoferowania odwiedzającym.

Nazwę zawdzięcza swojemu promotorowi, sułtanowi Sulejmanowi I, który był miłośnikiem sztuki i znany był jako „Prawodawca” za stworzenie kodeksu praw, który był przykładem dla świata jego czasów. Był on również znany jako Sulejman Wspaniały ze względu na wielkość swojego imperium i potęgę militarną.

Sulejman pragnął wybudować meczet, który zademonstrowałby jego potęgę poddanym i wrogom. W tym celu wysyłał do różnych części świata poselstwa informujące o podejmowanej przez niego wspaniałej budowie. To podobno wzbudziło zazdrość kilku jego wrogów, w tym papieża. Chcesz odwiedzić ten meczet? Z http://bestholidays.pl zaplanujesz wyjazd do Stambuły, i w jakikolwiek inny zakątek świata.

Szczegóły dotyczące budynku

Sulejman zlecił budowę meczetu architektowi Minar Sinan. Było to w 1550 roku, a w tym czasie najbliższym i szczególnym modelem do wykorzystania była Hagia Sophia.

Minar Sinan wykorzystał koncepcję tego ówczesnego chrześcijańskiego kościoła i wprowadził charakterystyczną symetrię meczetu Suleymaniye. Symetria ta posłużyła do pokazania wpływu, jaki architektura Albertiego miała nawet na Wschodzie.

Architekt wprowadził również odniesienia do legendarnej, mitycznej i symbolicznej Świątyni Salomona tworząc kopułę przypominającą Kopułę na Skale w świątyni salomońskiej w Jerozolimie. Miało to na celu powiązanie sułtana z królem Salomonem.

Aby meczet bardziej się wyróżniał, umieszczono go na wzgórzu w miejscu dawnego pałacu Eski Saray. Dzięki temu każdy mógł go zobaczyć z daleka.

Uzupełniały go również cztery minarety, liczba ta odzwierciedla fakt, że meczet powstał na zlecenie sułtana, który jako jedyny mógł postawić taką liczbę minaretów, gdyż książęta i księżniczki mogły postawić tylko dwa. Znajduje się w nich dziesięć galerii, co świadczy o tym, że Sulejman I należał do X dynastii osmańskiej. Na zewnątrz, oprócz imponujących minaretów i kolorowej kopuły, znajduje się niebieski dziedziniec otoczony kilkoma kolumnami z marmuru, granitu i porfiru.

Poprzedni post Psychologia przestępczości
Następny post Figury świętych zachęcające do modlitwy i pełniące role dekoracyjne